ATRAKCJE
ATRAKCJE SPORTOWE
Kajaki
Kajakarstwo to doskonała forma relaksu i wypoczynku. Płynąc kajakiem poznajemy inny wymiar przyrody, „wchodzimy w nią i się w niej zanurzamy”. Pozostajemy zauroczeni i wypoczęci, głodni nowych przygód.
Nasz rzeka Łęg właśnie taka jest stworzona dla kajakarstwa, jej zazwyczaj powolny nurt pozwala nam bez większych przeszkód płynąć pod prąd – by gdy braknie sił -cieszyć się pewnością, że dopłyniemy z nurtem do przystani.
Dla Państwa przygotowaliśmy 2 kajaki 2-u osobowe, wygodne, piaszczyste wejście do rzeki, istnieje możliwość organizacji profesjonalnych spływów kajakowych, wypożyczenie większej ilości kajaków i kapoków, biwakowanie, nocleg, wyżywienie.
Zachęcamy Wszystkich do czynnego wypoczynku.
Rowery
Narciarstwo biegowe
Wędkarstwo
Dla miłośników wędkarstwa, nasz dom to doskonała baza wypadowa. Bliskość rzeki ok 70 m, dwa nasze stawiki 50m i 100m, a przede wszystkim zalew Wilcza Wola ok. 6km pozwalają na szybki wypad i powrót. Mamy też ofertę specjalną dla profesjonalnych klubów karpiowych, wędkarzy gruntowych a także grupy ludzi która nie posiada kart wędkarskich PZW, taką alternatywą jest zaprzyjaźnione łowisko prywatne Przystanek Stawy. Położone jest w kompleksie stawowym Gospodarstwa Rybackiego w Grębowie. Staw ma powierzchnię 11 hektarów o regularnym prostokątnym kształcie, co gwarantuje dowolność w zaplanowaniu miejsca połowu oraz prywatność na stanowisku wędkarskim.
Więcej informacji na: www.przystanek-stawy.pl
Dla odwiedzających nas gości istnieje możliwość wędkowania w pobliskim stawie, staw jest ogrodzony i zarybiony, występują w nim takie gatunki ryb jak: karp, lin, tołpyga, szczupak. Ryby łowimy na zasadzie „no kill” złap i wypuść. W pobliżu obiektu przepływa rzeka Łęg łowienie na niej na zasadach zawartych w regulaminie PZW Okreg Tarnobrzeg i Rzeszów . Dotyczy się to również łowiska zalew Wilcza Wola (160 ha) który znajduje się ok 8 km od obiektu. Dla osób nie mających uprawnień na łowiskach wód PZW zachęcamy do odwiedzenia łowiska prywatnego w miejscowości Grębów o nazwie Przystanek Stawy w którym można złowić okazy karpia przekraczające wagę 10 kg www.przystanek-stawy.pl
OBIEKTY TURYSTYCZNE
Wycieczki piesze, rowerowe ewentualnie samochodem
Kościół Parafialny w Spiach – 3 km
Wszystkie osady należące dziś do parafii powstały w XVII w. na karczowiskach Puszczy Sandomierskiej. Pod względem przynależności kościelnej wieś Spie wchodziła w skład dekanatu w Miechocinie, a dalej należała do archidiakonatu sandomierskiego i biskupstwa w Krakowie. Nazwa wsi Spie pochodzi od daniny w zbożu (osep, spie). Po pierwszym rozbiorze Polski nastąpiło wcielenie tych ziem do biskupstwa przemyskiego. Dnia 25 stycznia 1773 r. nastąpiła erekcja parafii Spie i uposażenie jej przez krakowskiego biskupa Kajetana Ignacego Sołtyka. W tym samym roku wybudowano drewniany, modrzewiowy kościół, oddając go pod patronat św. Michała Archanioła. W 1775 r. została poświęcona nowo wybudowana świątynia. W latach 1782-83 na mocy porozumienia z lokalnymi władzami cesarskimi w Nisku przyłączono do parafii nowe osady: Gwoździec, Wola Rusinowska, Cisów, Korabina, Laski. W r. 1823 parafia liczyła 4908 mieszkańców. W 1844 r. do parafii należało 9 wsi: Wilcza Wola, Nowy Rusinów, Stary Rusinów, Cisów Las, Stary Nart, Gwoździec, Bojanów, Laski, Korabina. Rok 1847 to wielka tragedia dla tutejszych wiernych. Pożar zniszczył doszczętnie drewniany kościół z 1773 r. Eucharystia i nabożeństwa były czasowo celebrowane w domu księży wikariuszy. W tym samym czasie zaczęto przygotowywać plan budowy nowego kościoła z cegły. Nowo wybudowany kościół został uroczyście poświęcony przez biskupa Jakuba Glazera dnia 13 lipca 1880 r. w czasie kanonicznej wizytacji. Następna tragedia w parafii miała miejsce w r. 1899, kiedy to pożar spowodowany uderzeniem pioruna zniszczył w znacznej części niedawno zbudowaną świątynię. Niedługo potem przystąpiono do odbudowy kościoła, który zasadniczo nie różnił się od obecnego. Jest to więc już kolejno trzecia świątynia z rzędu. Poświęcenia jej dokonał biskup Józef Fiszer z Przemyśla dnia 3 lipca 1905 r. Dodać należy, że w 1980 r. został podjęty gruntowny remont kościoła parafialnego: wykonano nowe okna, dach, zewnętrzną elewację, wzmocniono fundamenty, odwodniono i osuszono teren przykościelny. Odnowiono polichromię i ołtarze. Parafia posiada akta parafialne od 1768 r.
Partyzancka mogiła koło Gwoźdźca
18 czerwca 1945 roku na polach koło Gwoźdźca została stoczona bitwa pomiędzy oddziałem Narodowej Organizacji Wojskowej „Maski” a dużym ugrupowaniem sowieckim i UB. Swoje młode życie zakończyli tu Eugeniusz Mandecki lat 19 i Franciszek Schonborn lat 22. Ich wspólna mogiłaznajduje się w lesie, nieopodal drogi do Nowego Nartu. Trudno tu trafić, gdyż nie ma żadnej informacji o tym zapomnianym miejscu.
Dworek myśliwski w Wilczej Woli – 8 km
Jest to drewniany dworek należący niegdyś do rodziny Rychlickich, pochodzący z 2 połowy XIX wieku. W okresie powojennym mieściła się w nim leśniczówka i do dziś jest on własnością Lasów Państwowych. Otoczony parkiem dworek o pow. 350 m2 znajduje się w pobliżu zalewu Wilcza Wola. Parterowy dworek drewniany o konstrukcji zrębowej, na początku XX w. dwór powiększono od strony zachodniej o dwa ryzality. Od frontu portyk wsparty na czterech kolumnach, z mansardą.
Dzikowiec- zespół dworski – 15km
Dzikowiec to stara osada lasowiecka powstała w XVI w. lokowana w 1566 r. jako własność królewska króla Zygmunta Augusta. Przywilej lokacyjny dawał mieszkańcom wolniznę na 14 lat, który zwalniał ich z czynszów, danin i innych opłat. Chłopi mogli dowolnie korzystać z lasów. Po 1772 roku Dzikowiec jako dotychczasowa królewszczyzna, przejściowo został przejęty przez Austrię i zaborcze władze umiejscowiły tutaj swój zarząd dóbr sandomierskich. Mieszkańcy Dzikowszczyzny brali udział w powstaniach narodowych. Krawcy z Dzikowca i Lipnicy szyli mundury i sukmany dla walczących.
Od 1883 r. klucz dzikowiecki nabyła rodzina Błotnickich. Tutejszy park urządzono w stylu angielskim powstał z pierwotnej dąbrowy oraz w wyniku wielu nasadzeń w XIX wieku. W parku tym grabowe alejki i rzadkie gatunki drzew, między innymi platany, kasztan jadalny, a także kilka wiekowych dębów (o obwodach 513 i 453 cm) oraz jesion (415 cm). Na terenie parku znajduje się także pomnik przyrody nieozywionej – głaz polodowcowy o obwodzie 545 cm, dlg 180 cm i szer 160 cm. Zespół podworski usytuowany frontem do dużego stawu, murowany klasyczny dwór z I połowy XIX w. wybudowany ok. 1833 r. dla Józefa Błotnickiego. Budynek zdobiony licznymi ciekawymi detalami architektonicznymi.
Warto zobaczyć również kościół parafialny pw. św. Mikołaja. Budowla utrzymana jest w stylu klasycystycznym , otoczona murem z kaplicami, fasada posiada czworoboczną wieżę. Jej szczególną ozdobą są witraże z 1912 r. wykonane wg projektu Stanisława Matejki przez braci Żeleńskich z Krakowa.
Skansen w Kolbuszowej – 25 km
Muzeum Kultury Ludowej usytuowane zostało w naturalnej scenerii, pośród pól, łąk i lasów oraz w pobliżu dużego zbiornika wodnego, co sprawia wrażenie autentycznej dawnej wsi, tej z przełomu XIX i XX wieku. Zgromadzono w nim ok. 80 obiektów architektury drewnianej, a także liczne sprzęty, narzędzia i inne przedmioty obrazujące życie codzienne wsi Lasowiaków i Rzeszowiaków.
Najstarsza datowana chałupa pochodzi ze wsi Markowa i pochodzi z 1804 r. Niektóre budynki mają mają swoją długo i ciekawą historię: stodoła w zagrodzie w Huty Przedborskiej została postawiona w połowie XIX w, ale z wykorzystanie starszego drewna ( data na tragarzu z 1749 r.) W tej kolekcji architektury drewnianej wyróżnia się takie obiekty jak półdymna chałupa z Żołyni Dolnej, oryginalna chałupa z wnęką z Wrzaw, dwie zagrody z Markowej, w których budynki mają konstrukcję przysłupową.
Park Etnograficzny jest nadal rozbudowywany. Trwają pracę przy założenia kościelnego i plebańskiego, pośrodku skansenu stanie pochodzący z 1843 r Kościół z Rzochowa, a opodal plebania z Ostów Tuszowskich i organistówka z Książnic. Zabudowę folwarczną przyszłego za łożenia dworskiego rozpoczął wielki spichlerz z Badzin z 1784 roku, natomiast na zestawienie oczekują zgromadzone obiekty leśniczówki Zerwanka.
Materiały pochodzą z przewodnika „Ziemia kolbuszowska”.
Poręby Dymarskie
Poręby Dymarskie.
Największa wieś pod względem powierzchni w powiecie kolbuszowskim. Nazwa pochodzi od dwóch przysiółków: Dymarka i Poręby, w których w XVI, wytapiano żelazo. W Dymarce i Rudzie istniały kuźnie, w Porębie osiedlali sie kowale, hutnicy, rudnicy, drwale i rzemieślnicy.
Poręba, Dymarka i Rada wchodziły w skład klucza kolbuszowskiego, ich właścicielami byli Mieleccy, Sanguszkowie, Lubomirscy, Tyszkiewiczowie.
W 1883 r organizacja pod nazwą Zemsta Ludów wszczeła powstanie, którego przywódcą był Józef Zaliwski. Gdy powstanie upadło Zaliwski schronił się w starej leśniczówce na Dymarce, lecz zdradzone przez własny stan, został pojmany wraz z kompanami.
W Porebach Dymarskich znajduję sie unikatowy drewniany kościół pw św. Stanisław i św. Wojciecha. Został przeniesiony do Porąb z Cmolasu w latach 1978-79 r. Sam kościół pochodzi z 1660 r.
W Porebach Dymarskich warto skorzystac z przygotowanej przez Lasy Państwowe ścieżki przyrodniczo – edukacyjnej „Dymarka”.
Ścieżka składa się z trzech pętli mającą łączną długość 25 km. Pierwsza pętla oznakowana kolorem żółtym nosi nazwę „Pomniki przyrody” ma dłg. 0,5 km. Kolejna pętla „Płazówka”, oznaczona kolorem biało – niebieskim ma dłg. 1,5 km, następna zaś oznaczona kolorem biało – zielonym petla „Królewskie Góry” ma dłg ponad 9 km czas przejścia 5 godz., czas przejazdu rowerem 2 godz.
OBIEKTY WYPOCZYNKOWE
Zalew Wilcza Wilcza – Maziarnia odl. 6km
Przystanek Stawy Grębów – łowisko specjalne – odl. 35 km
Łęg
Źródła tej dziewiczej rzeki, mają początek niedaleko Głogowa Młp. na Płaskowyżu Kolbuszowskim. Do ujścia, czyli do Wisły , jej długość wynosi 81,6 km a powierzchnia dorzecza 960,2 km2 . Górny bieg rzeki nosi nazwę Zyzoga, w miejscowości Wilcza Wola ( między mostem drewnianym w Rakówkach a Sudołami) wpływa, jej główny i znaczący dopływ – lewobrzeżna Przyrwa. Tak naprawdę w tym magicznym i przepięknym miejscu łączą się dwie rzeki i powstaję Łęg. Warto pamiętać, że powyżej dopływu został utworzony na rzece Zyzoga zbiornik zaporowy Wilcza Wola Maziarnia.